БУНКЕР - УКРИТТЯ

Концепція індивідуального бункеру

Передмова:

Вперше серед наших проектів – унікальне дослідження: «Концепція індивідуального бункеру». Для команди MOST було дуже важливим підійти до цього проекту не тільки з конструктивного та технологічного боку, а й з психологічного впливу перебування людей під землею в закритому середовищі. У теперішній час проектування та будівництво індивідуальних бункерів набирає широкої популярності. Серед загроз від яких нас може врятувати бункер, в першу чергу є - воєнні дії. Окрім цього, є ще хімічна та біологічна зброя, яка також несе загрозу для життя та здоров'я людини. При повномасштабній війні, маючи бункер, Ви і Ваша сім'я будете в безпеці.

Герметичні протиударні двері, укріплені бетонні стіни -  у мирний час бункер прослужить як надійний сейф. У ньому можна зберігати не тільки документи, гроші і коштовності, а й зброю, дороге обладнання, всілякі архіви і колекції. Також, його можна використовувати в якості винного погребу, робочого кабінету, домашнього кінотеатру, більярду та закритих вечірок з друзями.

Вхідні дані:
Вхідні дані:

Перед нашою командою стояло завдання розробити концепцію індивідуального бункеру, де надійно зможуть заховатись від загроз та неприємностей до 14 людей на термін до двох тижнів. Важливим пунктом  в бажаннях замовника було функціональне використання бункеру у мирний час. Одним із наших початкових завдань було врахувати та використати існуючу забудову та розміщення інженерних мереж при розташуванні бункеру на ділянці. Проаналізувавши технічне завдання, побажання замовників та рекомендації щодо проектування такого роду споруд ми розпочали роботу над образом бункеру. 

 

Формування образу:

Важливу роль в проектуванні індивідуального бункеру відіграє його заглиблення. Захисна споруда може бути вбудованою, напівзаглибленою та повністю заглибленою. Вбудовані захисні споруди реалізувати вже в існуючому будинку практично неможливо. Зазвичай такі рішення проектуються перед початком будівництва. Окремі захисні споруди можна якісно і зручно розташувати просто на ділянці біля будинку. Заглиблення бункеру залежить від геологічних та кліматичних умов, адже високо розташовані грунтові води та наявні грунти можуть серйозно вплинути не тільки на розміщення а й на об’єм самої захисної споруди. Важливим є й інженерні комунікації у бункері, адже вони теж можуть вплинути на загальний об'єм та площі приміщень. Висновок: секційна схема найкраще підходить для споруд такого типу, адже в експлуатації під землею споруда з таким конструктивним рішенням зможе надійно використовуватись та триматиме міцність при різних критичних ситуаціях, які діятимуть ззовні так і з середини. 

 

 

 

 

Формування образу:
Формування об'єму:
Формування об'єму:

Після аналізу усіх нормативних документів та побажань замовника ми сформували набір основних та допоміжних приміщень, які забезпечать комфортне та безпечне перебування людей в укритті. Серед основних - повинні бути житлові приміщення. Серед допоміжних –  санвузли, кухні, приміщення для зберігання запасів їжі, для дизельної електростанції (ДЕС), для розміщення вентиляції, для розміщення електрощитової, вхід з тамбуром, еакуаційний вихід з тамбуром. В цьому варіанті ми використали вже існуючу забудову та запроектували один вхід з будинку, а інший на ділянці, який може вдало замаскуватись озелененням та цікавим ландшафтом.

Функціональне планування:
Функціональне планування:

Кожній людині потрібен свій власний простір, де вона почуватиметься комфортно. Врахувавши особисту зайнятість замовників у звичному житті та кількість людей на яких розрахована захисна споруда, можна отримати потрібну нам площу бункеру. Окрім цього, важливим є термін перебування у захисній споруді. Адже для кількох днів комфорт може бути досить простого рівня, а для довгострокового перебування потрібно розробити дизайн, освітленість та особисту зайнятість кожної людини, щоб її психологічний стан через 2 – 3 тижні залишався на попередньому рівні.
У цьому варіанті є 3 спальні кімнати, кухня-вітальня, санвузол, кабінет та 2 комори для зберігання запасів їжі та питної води. Є також технічні приміщення які забезпечуватимуть побутові потреби. В мирний час такий бункер може слугувати домашнім кінотеатром, спортзалом, ігровою кімнатою, винним погребом або баром, де можна відпочити. Обладнавши бункер необхідними інженерними та електричними мережами – він зможе автономно працювати та забезпечувати комфорт.

Команда проекту
  • Петро Степанюк
  • Ольга Денищич
  • Ярослав Некоз
  • Ірина Франко-Шумейко
  • РозташуванняУкраїна
  • Статус проектуДослідження
  • Рік2022